0850 346 6 963 Gsm: 0542 346 6 963
Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Filtreler
Ara

Bikini

Bikini tarihine ve gelişimine doğru kalemimizi sivriltecek olsak da bikini kelimesinin yüklediği betimlemeleri hepimizin bildiğini düşünüyoruz. Peki  bu kavram ve denize giriş modası nasıl doğdu nasıl gelişti ve nasıl seyretti. Gelin hep beraber uzun ve yasaklarla dolu bir yolculuğa çıkalım.

Bikini, suya dayanıklı kumaştan üretilen ve kadınlar için tasarlanmış mayo türü bir kıyafettir. Bu kıyafet ilk örneğini 1946 yılında gün yüzüne çıkardıysa da insanlarla karşılaşması pek samimi olmamıştır. Bu konuya ilerleyen satırlarımızda değinecek olsak da ismini Paris’li tasarımcı Louis Reard’da aldığı bilinmektedir.

Bikininin halk arasındaki benimsenişi mayoya oranla daha yavaş seyrettiyse de Brigittle Bardot, Raquel Welch ve Ursula Andress gibi isimlerin filmlerde giydiği bikini modelleri benimsenişin etkisini arttıran unsurlar olarak gözlenmiştir. Bikini ilk ortaya çıktığı yıllarda; plajlarda veya halk arasında giymek yasaklanmıştır. Vatikan da bu kıyafetin giyilmesi habis bir günah olarak nitelendirilmiş ve tercih sebebi olmaması için tüm yollar denenmiştir. Denenmiştir denenmesine ama modanın ve film yıldızlarının bu kıyafeti plajlarda sıkça giymeleri bazı kesimleri iyice heveslendirmiş ve tüm engellemelere rağmen bikini kullanımının önemi alınamamamıştır.

İki parcalı deniz giysisi olarak da nitelendirilen bu giysinin ilk öreklerine ikinci Dünya savaşının ardından Fransa plajlarında rastlanmıştır. Üretiminin ve tasarımının ilk tanıtımı yapıldığı bu dönemde Vatikan, günah betimlemeleri ile bu durumu kınamıştır.

Bugün plaj modasının en güzel örneklerini sergileyen ve üstüne üstelik bazı spor dallarının da değişmez kıyafeti olan bikini popülerliğin hızla arttırmaya devam etmektedir. Moda rüzgarının önemli bir parçasına hükmeden Markacool ise iki parçalı bu deniz giysisinin en güzel örneklerini yüzlerce model ile beğenilerinize sunmaktadır. Markacool’un sunmuş olduğu bikini modelleri ile tanışmak ve plajların göz kamaştıran güzelliği olmak için her zamanki adresimize uğrayın... 

Yorum yazınız
"